Det finns mycket att fundera på med en ny hemsida. Först har vi det här med Svenska Ridsportförbundet. Om vi går med så får vi förmodligen mycket via deras hemsida. Jag har valt att helt bortse från den möjligheten i det här läget. Man kan ju inte både gasa och bromsa samtidigt, då blir resultatet noll. Innan det fattas något beslut om att investera i ett nytt system kommer den möjligheten naturligtvis att vägas in.
Vad är det då vi letar efter?
Visionen är ett system som fyller alla våra behov. Ett system som hanterar medlemsregistret med avgifter och allt som det tillhör och som minimerar arbetet med den hanteringen på kansliet. Ett system som underlättar kommunikationen inom i stort sett alla delar inom vår organisation: inom styrelsen, mellan styrelsen och kansliet, styrelsen och medlemmarna, kansliet och medlemmarna, mellan kansliet och föreningarna, som föreningarna kan använda i kommunikation med sina medlemmar, mellan arrangörer och deltagare i alla arrangemang, från tävlingar och galor till kurser och clinics. Som hanterar tävlingslicens. Där man betalar medlemsavgiften och därmed får tillgång till exempelvis World Fengur osv, osv …
Tekniken för allt detta finns naturligtvis, det finns också system som innehåller det mesta av detta. Men att köpa det kostar en förskräcklig massa pengar. Det går att köpa en bit i taget, men att det blir billigast i längden är inte alls säkert.
Några leverantörer är kontaktade och har system som klarar våra krav alternativt kan bygga det. Fler kommer att bli tillfrågade innan vi tar in offerter på allvar.
En hemsida är ett stort fönster mot omvärlden och där kan en besökare få olika intryck av SIF beroende på hur hemsidan ser ut och fungerar. Därför är det viktigt att den visar vilka vi är och vad vi kan. Med fler besökare ökar chansen att få fler sponsorer som vill exponera sig där. Det skulle t ex kunna påverka det pris vi kan ta för en annonsplats.
Lite funderingar om hur det skulle kunna fungera
En idé är att alla föreningar får en egen sida där man kan lägga in uppgifter, avgifter för medlemskap och även i vilka län föreningen är verksam. Då kan man som ny medlem välja län och får förslag på föreningar i länet. När man sedan väljer förening så räknar sidan ut medlemsavgiften och plussar på SIFs avgifter så man kan gå vidare till en betalningsida och bli medlem.
Det blir också nödvändigt att vi använder personnummer. Alla medlemmar får en egen sida och där kan man lägga in sitt personnummer, som sedan hamnar på rätt ställe i databasen. Då blir det inget extra jobb att samla in alla personnummer. Ett alternativ är att föreningarna hanterar sina medlemmar i systemet och den vägen lägger in personnummer.
Licenshantering är nästa arbetskrävande moment. Det ska man också lösa på webben via ”Mina sidor”. Då kan man inte lösa licens utan att vara medlem och man ser också när licenser upphör.
Hur det kommer att gå till beror på vilken leverantör och vilket system vi väljer.
Att det finns mycket att förbättra inom IT på SIF är väl alla överens om. Nu handlar det om att göra rätt saker på rätt sätt. En fantastiskt spännande utmaning!
Arne Rulander
Projektledare