Gå till innehåll
Svenska Islandshästförbundet
Svenska Islandshästförbundet

Detta är Landslaget 2024!

Nu är det klart vilka ryttare som får äran att representera Sverige på de Nordiska Mästerskapen i år!
Vi säger grattis och stort lycka till!

De ekipage som kommer att representera Sverige på Nordiska Mästerskapen 8-11 augusti i Herning, Danmark är:

 

Juniorer:

 

 

Sport

Hanna Holmström

Leistur från Toftinge

Sport

Minna Gustavsson

Konráð från Navåsen

Sport

Olivia Agerhill

Yssa från Agersta

Sport

Sara Gardarsdottir Hesselman

Herkúles från Knubbo

sport

Isabella Larsson

Leó från Änghaga

 

Teenager:

 

 

GDT

Alfons Bergqvist

Karmen från Gunvarbyn

GDT

Hilma Pettersson

Laukur frá Varmalæk

GDT

Lowa Walfridsson

Seifur från Skälleryd

GDT

Molly Eriksson

Erró frá Ármóti

 

Young Rider:

 

 

GDYA

Alice Ekman

Karri frá Gauksmýri

GDYA

Kajsa Wennerström

Öðlingur frá Hárlaugsstöðum 2

GDYA

Linnéa Jansson

Felix frá Gafli

GDYA

Elsa Johannesen

Prins frá Blönduósi

GDYB

Alma Ýr Jökulsdóttir Kellin

Amadeus från Allemansängen

GDYB

Matilda Leikermoser Wallin

Hekla frá Steinnesi

GDYB

Tove Johansdotter

Farsæll frá Jórvík

GDYB

Nellie Elmgren

Skrudur från Smedjegården

 


 

 

Sport

Amelie Segerström

Kopar frá Sunnuhvoli

Sport

Alicia Palm

Ljúfa från Ekeholm

Sport

Tekla Petersson

Vatnadís från Noastallet

Sport

Tova Ivarsson

Tinna från Raudhetta gård

Sport

Lilly Björsell

Börkur fra Kleiva

Sport

Klara Solberg

Sabrína frá Fornusöndum

Sport

Lára Gardarsdottir Hesselman

Álfur från Knutshyttan

Sport

Lowa Walfridsson

Seifur från Skälleryd

Sport

Saga Berggren

Kolfinnur från Margaretehof

 

 

Personlig reserv: Hástígur Rex Depillsson från Skomakarns

 

Seniorer:

 

 

GDA

Berglind Gudmundsdóttir

Björn frá Svignaskarði

GDA

James Faulkner

Leikur frá Lækjamóti II

GDA

Jenny Göransson

Ágústínus frá Jaðri

GDA

Johanna Asplund

Boði från Åleby

GDB

Johanna Asplund

Næpa från Asplunda

GDB

Frida Dahlén

Gunnar fra Gavnholt

GDB

Jenny Göransson

Fengur från Backome

GDB

Emil Sundström

Visir från Tavelsjö

 


 

 

Sport

Beatrice Von Bodungen

Hörður frá Varmadal

Sport

Berglind Gudmundsdóttir

Sær frá Ysta-Gerði

Sport

Cecilia Nancke

Roði frá Garði

Sport

Clara Ingmyr

Fróði från Nybygget

Sport

Daníel Smárason

Hrafn frá Hestasýn

 

 

Personlig reserv: Hrafnfaxi frá Húsavík

Sport

Filippa Helltén

Óðinn from Inchree

Sport

Gudmundur Einarsson

Draumur från Tängmark

Sport

Jamila Berg Dibi

Ljómi frá Narfastöðum

Sport

Kristján Magnússon

Óskar från Lindeberg

 

 

Personlig reserv: Páfi frá Kjarri, Vonandi från Fors Gård

Sport

Wictoria Gren

Kjarval fra Søtofte

Sport

Ylva Hagander

Vogur från Fors Gård

 

 

Personlig reserv: Álffinnur frá Syðri-Gegnishólum

 

Reserver:

 

 

GDYB

Alva Althén

Fylkir frá Efri-Gegnishólum

GDYA

Astrid Tillström

Atlas från Kärlek

GDA

Kelly Eriksson

Hrynjandi frá Horni I

Junior

Linnéa Johansson

Vatnadís fra Oruplund

Junior

Iris Roström

Arfur frá Steinskoti 1

GDT

Tekla Petersson

Ofeigur från Hestwite

GDB

Cecilia Nancke

Roði frá Garði

 

                              Landslaget_PDF Pdf, 62.5 kB.

 

 

Publicerad: 2024-07-05

Senast uppdaterad: 2024-07-05

Författare: Jannike Moström

Sponsorer

Besöksadress

Alsnögatan 11 6 tr.
116 42 Stockholm

Postadress

Alsnögatan 11 6 tr.
116 42 Stockholm

Kontakta oss

0220-452 50
svenska@icelandichorse.se

Organisationsnummer

863500-5583