Hemsidor i Idrottonline stängs ner 2022-12-31. Läs mer
Hoppa till sidans innehåll

Landslag Nordiska Mästerskapen


Presentation
Här är de ekipage som är uttagna för att representera Sverige i de nordiska mästerskapen på Åland den 9-14 augusti 2022 inklusive reserver.
Presentation sker i bokstavsordning.


Sportgrenar


Seniorer


     

Berglind Gudmundsdottir             Carina Jylebäck                     
Sær Frá Ysta-Gerdi                      Jóra från Lövhagen                

 

Daníel Smárason                          Daniel Sundin Brumpton
Hrafn frá Hestasýn                        Dimmi frá Selfossi

                

Eyjólfur Þorsteinsson                     Filippa Hellten                         
Primadonna från Dalgården            Óðinn from Inchree                

       

 Gudmundur Einarsson            Isabell Lotfi
 Draumur från Tängmark         Merkúr från Lind


                          

Jamila Berg Dibi                           Jessica Rydin                     
Toppur frá Auðsholtshjalægu        Rósi fra Litlu-Brekka            

 

Kristján Magnusson                      Louise Löfgren
Oskar från Lindeberg                    Hástígur Rex Depillsson från Skomakarns  
                                                                                                                            

         

Vignir Jónasson                           Ylva Hagander
Eyvindur frá Eyvindurmúla            Vogur från Fors


Juniorer och Young riders

                 

Alice Niklasson                     Amelie Segerström      
Kylja frá Hafnarfirði              Kopar frá Sunnuhvoli    




      

Beatrice von Bodungen Thelin    Ebba Johannesen
Hörður frá Varmadal                 Prins frá Blönduósi 



       

Ester Östberg                      Inka Kelahaara  
Prins från Wreta                   Biða fra Rip


     

Klara Solberg                                  Lára Gardarsdottir Hesselman 
Sabrína frá Fornusöndum                 Álfur från Knutshyttan  




      
Lowa Walfridsson                              Saga Berggren  
Dögg från Väbylund                          Kolfinnur från Margaretehof 

Tekla Petersson
Vatnadis från Noastallet

               

    

Reserver  
 

    

Freja Arnasson Lindström               Lilly Björsell                           
Sokron från Forsen                        Börkur frá Kleiva                     



Maia Leikermoser Wallin
Glæsir fra Rist


Gædingagrenar  
     

Seniorer         

   

Camilla Rolfsdotter                     Eyjólfur Þorsteinsson               
Álfur från Granmyra                   Háfeti fra Ulfstöðum 
               

   

Johanna Asplund                          Johanna Asplund
Naepa från Asplunda                     Boði från Åleby

      

Karin Gunnarsson                             Nicolina Marklund        
Flosi från Rooslunda                         Hrímnir frá Vatnsleysu 



     

Vignir Jónasson                               Jenny Göransson
Fengur från Backome                       Karri frá Gauksmýri


GDT och GDY

     

Alma Ýr Jökulssdotter Kellin               Klara Nydahl                  
Amadeus från Allemansängen            Bragi fra kopavogi            



  
Lowa Walfridsson                              Matilda Leikermoser Wallin
Seifur från Skälleryd                         Hekla frá Steinnesi 



    

Milla Logan Rydström           Oskar Fornstedt
Tibrá fra Vinkaergard           Gumi fra Dallandi


   


Tekla Petersson                            Vilma Billström                       
Vídd frá Laekjamóti                      Þrymgjöll frà Bergi               


Personliga reservhästar

Daníel Smárason  
Felix från Änghaga

Eyjólfur Þorsteinsson 
Svanur fra Kringeland

Filippa Hellten
Styrkur från Skomakarns

Vignir Jónasson
Fengur från Backome
Mimir från Lindarbakka
Atlas frá Hvoli


Foto: Sabina Svenningsson (PhotoHestur), Cassandra Laikmets samt privata.

Uppdaterad: 06 JUL 2022 11:22 Skribent: Malin Fredriksson
E-post: Adressen Gömd

Landslagets sponsorer



xxx

xxx